Oblast Beaujolais, pojmenovaná podle vesnice Beaujeu, je jakýmsi pokračováním vinic jižního Burgundska. Známá je díky svým typickým lehkým vínům, pocházejícím z odrůdy Gamay. Tato odrůda má velmi nízký obsah tříslovin a právě díky tomu má zdejší víno pocitově lehký charakter, který mu v gastronomii zajišťuje zcela výjimečné postavení. Žádné jiné francouzské víno se nevyrovná Beaujolais ve spojení s asijskou kuchyní, krájenými uzeninami či například sýrem Camebert.
Na jihu oblasti se jinak produkují většinou levnější, běžná vína ovocné chuti, lehkého charakteru a fialového nádechu - spadají pod apelaci AOC Beaujolais Na výše položených úpatích pahorkatiny se žulovým podložím má 39 vesnic právo na označení AOC Beaujolais Villages, kde jsou vína extraktivnější, plnější a mají o něco delší životnost.
Ještě dále na severu oblasti v „Horním Beaujolais“ se vyskytují vinice nejlepší kvality. Ty nesou jméno vesnice, na jejímž katastrálním území se nacházejí a souhrnně se nazývají „crus de Beaujolais“. Je jich celkem 10 a jedná se o Brouilly, Cote de Brouilly, Morgon, Chiroubles, Fleurie, Julienas, Moulin a Vent, Chenas, Saint Amour a Regnie.
Kapitola Beaujolais by nebyla úplná, kdyby chyběla zmínka o AOC Beaujolais Nouveau. Toto mladé, „rychlené“ víno se stalo celosvětovým symbolem mladých vín, která uzavírají celoroční vinařskou práci a jsou jakousi oslavou nadcházejícího času odpočinku a radosti. Jde o specifický produkt, který by neměl být v žádném případě zaměňován za normální vína této oblasti. Úspěch Beaujolais Nouveau (jeho produkce představuje 30 až 50% produkce celé oblasti) totiž zdejším vinařům paradoxně nakonec přinesl více starostí než radosti. Celý svět dnes nahlíží na Beaujolais optikou levného Beaujolais Nouveau a téměř už vůbec nevnímá tento region jako producenta seriózních vín.